Dökümantasyon

İÇERİK

Alış İrsaliyesi

Alış İrsaliyesi:

Satın aldığınız mal veya hizmet karşılığında, satıcının size kestiği toptan veya perakende satış irsaliyelerini girmek için kullanılır.

Satış İrsaliyesi:

Sattığınız mal veya hizmet karşılığında, müşterilerinize keseceğiniz toptan veya perakende satış irsaliyelerini girişi için kullanılır.

Alış ve Satış İrsaliyesi; Fatura modülü ile entegre çalışır.Kestiğiniz irsaliyeleri önce firma adını seçtikten sonra Fatura giriş ekranlarında bulunan irsaliye çağır butonunu kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.İrsaliye girişini gerçekleştirmeden önce müşteri kartlarında bulunan adresler sekmesi altında '+' tuşuna basarak İrsaliyede kullanacağınız adresi veya adresleri tanımlamanız gerekmektedir.Tıkladığımız anda Alış İrsaliyesi Listesini ekrana getirecektir.İşlemlere geçmeden önce biraz ekranı tanıyalım.

Aç:

Üzerinde konumlu olduğumuz irsaliyeyi açacaktır.Aynı işlevi fare ile üzerine çift tıkladığımızda da gerçekleştirebiliriz.

Yeni:

Yeni bir irsaliye giriş penceresini ekrana getirecektir.İrsaliye girişinin nasıl yapıldığı ile ilgili detaylı bilgiyi ilerleyen bölümlerde vereceğiz.

Sil:

Üzerinde konumlu olduğumuz irsaliyeyi silecektir.Fakat bu irsaliyeyi faturalaştırdıysanız silmenize izin vermeyecektir.Faturayı sildiğiniz taktirde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz

Çıkış:

İrsaliye listesi ekranından çıkmamızı sağlar.

Onaylanmışları Göster:

Faturalaşmış İrsaliyelerin Listesini alacağımız liste ekranıdır. Üst bölümde de anlattığımız gibi İrsaliyeden çağırma işlemi ile faturasını girdiyseniz bu irsaliyeleri Faturalaşmış İrsaliyeler kutucuğuna tıklayarak takip edebilirsiniz.İrsaliye Girişi

Yeni tuşuna tıkladığımızda aşağıdaki irsaliye ekranını karşımıza getirecektir.

Firma Adı;

Öncelikle Firma Adını seçmeliyiz.Bu seçimi giriş kutucuğunun sağında yer alan alt ok yardımıyla yada … (üç nokta) butonuna tıklayarak yapabiliriz.

Adres;

Üst bölümde de belirttiğimiz şekilde müşteri kartlarında tanımladığınız irsaliye adresleri bu bölümde çağırırsınız.Böylelikle bir firmaya ait birden fazla adrese sevk işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

İrsaliye Tarihi;

Sistem tarafından otomatik olarak bugün verilecektir.İsterseniz bu tarihleri düzeltebilirsiniz.İrsaliye seri ve numarasını istediğiniz şekilde belirleyebilirsiniz.

Barkod;

Alış veya satış yaptığımız bir ürünün seri takibi için bilgi amaçlı olarak Barkod hanesini kullanabiliriz. Örneğin; Bir elektronik eşya satıcısıyız.Aynı marka ve model her hangi bir üründen elimizde 100lerce mevcut durumda; alışları da satışları da seri numaraları üzerinden takibi açısından Barkod hanesini kullanabiliriz.Kullanımı için ‘+’ tuşuna veya kutucuğun içerisinde boş bir noktaya tıklayıp klavyenin alt ok tuşuna basarak bir satır açıp içerisine bilgi girişi yapabiliriz.

NOT:

Programın bir çok noktasında bilgi girişi için bu yöntem kullanılmaktadır.İrsaliyenin detay girişini yaparken de bu yöntemi kullanacağız.İletişim

Hafta İçi 10:00 ile 18:00 Arası.

Hakkımızda

True My Muhasebe Programı, True Bilişim' in Siz Değerli Kullanıcılarına Sunduğu Bir Programdır. Program Muhasebe Bilgisi Gerektirmeyen Kolay, Kullanışlı ve Kapsamlı Bir Muhasebe Programıdır.

© 2024 Copyright. All rights reserved | Design by True Bilişim