Dökümantasyon

İÇERİK

Alış Sipariş

Alış Siparişi:

Satın aldığınız mal veya hizmet karşılığında, satıcının size vermiş olduğu toptan veya perakende alış siparişlerini girmek için kullanılır.

Satış İrsaliyesi:

Sattığınız mal veya hizmet karşılığında, müşterilerinize keseceğiniz toptan veya perakende satış sipariş girişi için kullanılır.

Alış ve Satış Siparişi;

irsaliyede de olduğu gibi Fatura modülü ile entegre çalışır.Kestiğiniz veya girdiğiniz siparişlerin 'Siparişi Onayla' butonuna tıkladığınız anda faturası otomatik olarak oluşacaktır.Tıkladığımız anda Alış Sipariş Listesini ekrana getirecektir.İşlemlere geçmeden önce biraz ekranı tanıyalım.

Aç:

Üzerinde konumlu olduğumuz siparişi açacaktır.Aynı işlevi fare ile üzerine çift tıkladığımızda da gerçekleştirebiliriz.

Yeni:

Yeni bir sipariş giriş penceresini ekrana getirecektir.Sipariş girişinin nasıl yapıldığı ile ilgili detaylı bilgiyi ilerleyen bölümlerde vereceğiz.

Sil:

Üzerinde konumlu olduğumuz siparişi silecektir.Fakat bu siparişi faturalaştırdıysanız silmenize izin vermeyecektir.Siparişe bağlı faturayı sildiğiniz taktirde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz

Yazdır:

Sipariş formunu yazdıracaktır.

Çıkış:

İrsaliye listesi ekranından çıkmamızı sağlar.

Onaylanmışları Siparişler:

Faturalaşmış Siparişleri Listesini alacağınız liste ekranıdır. Üst bölümde de anlattığımız gibi siparişi onaylayarak faturasını oluşturduysanız bu siparişlere Onaylanmış Siparişler kutucuğuna tıklayarak takip edebilirsiniz.Sipariş Girişi

Yeni tuşuna tıkladığımızda yukarıdaki sipariş giriş ekranını karşımıza getirecektir.

Firma Adı;

Öncelikle Firma Adını seçmeliyiz.Bu seçimi giriş kutucuğunun sağında yer alan alt ok yardımıyla yada … (üç nokta) butonuna tıklayarak yapabiliriz.

Müşteri Yetkili;

Siparişini gireceğiniz müşterinin yetkilisini bu alandan seçebilirsiniz.Yetkililerinin gözükebilmesi için müşteri kartı tanımlarken detaylar sekmesindeki Yetkili kişilerin girilmiş olması gerekir.

Tarih;

Sistem tarafından otomatik olarak tarih ve saat verilecektir.İsterseniz bu tarihleri ve saatleri düzeltebilirsiniz.

Personel;

Siparişi alan veya veren personelin adı seçilir.

Teslim Tarihi;

Sipariş teslim edilmesi gereken termin tarihi girilir.

Onay Tarihi;

Siparişin onaylandığı tarihi bilgi olarak girebilirsiniz.

Açıklama;

Siparişe ait notlar alıp detaylı açıklamalar girebilirsiniz.

Ödendi;

Siparişi alırken veya verirken para işlemi gerçekleştiriliyorsa ödendi ikonunu işaretleyerek Kasa veya Banka hesabı seçimi ile otomatik ödeme işlemi gerçekleştirebilir.

Sipariş detaylarının girişi İrsaliyeye ve faturaya göre biraz farklı ve kolaydır.Tüm stok ve hizmetleriniz Merkez Stok Listesi altında sol alt bölümde listelenir.Siparişi gerçekleştireceğiniz hesap kodlarını oklar yardımı ile sağdaki Sipariş detay bilgileri bölümüne atarak detay girişini gerçekleştirebilirsiniz.

İletişim

Hafta İçi 10:00 ile 18:00 Arası.

Hakkımızda

True My Muhasebe Programı, True Bilişim' in Siz Değerli Kullanıcılarına Sunduğu Bir Programdır. Program Muhasebe Bilgisi Gerektirmeyen Kolay, Kullanışlı ve Kapsamlı Bir Muhasebe Programıdır.

© 2024 Copyright. All rights reserved | Design by True Bilişim